V piatok 1. apríla o 19,30 sa v Križovanoch nad Dudváhom konal koncert na pomoc Japonsku. Obce Majcichov, Opoj, Križovany nad Dudváhom sa tak pripojili k akcii Slovenskej katolíckej charity, ktorá vyhlásila zbierku na pomoc. Aj študentky PaSA bl. Laury sa spolupodielali na organizácii koncertu. K vydarenej akcii významnou mierou prispeli študentky 2. ročníka odboru pedagogické lýceum Karolína Belanová a Anička Kupkovičová, ktoré celý koncert odmoderovali. Ďakujeme.
31. marca 2011 sa trieda 4. A spolu s triednou učiteľkou Mgr. Danielou Lančaričovou zúčastnila merania krvného tlaku v Senior klube pri Katolíckej jednote v Trnave. Štvrtáci tak navštívili a potešili svojou prítomnosťou už svojich veľmi známych deduškov a babičky. Ďakujeme aj za nich.
2. apríl 2011 sa spája so Svetovým dňom informovanosti o autizme.Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom zorganizovala 31. marca 2011 pre Trnavčanov aktivity, ktorých cieľom bolo upútať pozornosť verejnosti na problém autizmu. Trieda 1. MŠA s triednou uiteľkou Mgr. Sabínou Kudelkovou sa zúčastnili tejto akcie a spoločne s deťmi na námestí v Trnave maľovali veľkoplošný billboard, ktorý mal byť výkrikom na pomoc pre tieto deti. Sme radi, že naši žiaci nadviazali kontakt s touto spoločnosťou a dohodli sa na ďalšej spolupráci v rámci letných áborov a tvorivých dielní.
30. marec 2011 mali študenti PaSA bl. Laury možnosť premeniť sa na učiteľov a vyskúšať si učiteľské povolanie. Po konzultácii s jednotlivými učiteľmi mnohí z nich odučili či už odborné alebo všeobecno-vzdelávacie predmety. Deň bol prínosom pre obe strany, nakoľko študenti na vlastnej koži pochopili, že práca učiteľa nie je taká jednoduchá a naopak, mnohí z učiteľov boli prekvapení z tvorivosti svojich žiakov. Naozaj, vydarený deň!
29. marca 2011 navštívila 3.MŠB trieda s triednou učiteľkou PaedDr. Stanislavou Hučkovou Krajskú knižnicu J. Fándlyho v Trnave, kde absolvovali prednášku na tému slovenská katolícka moderna. Vďaka pani Beňovej sa žiaci dozvedeli viac o živote a tvorbe autorov katolíckej moderny. Prednáška bola dopĺňaná ukážkami básní, ktoré prednášali samotní žiaci.
21. marca 2011 sa študentky a študenti PaSA bl. Laury zúčastnili matematickej súťaže KLOKAN, ktorú organizovala RNDr. Dagmar Gašparíková. Súťažilo sa v dvoch kategóriách a celkovo sa zapojilo 28 žiakov. Aktívnymi účastníkmi boli žiaci týchto tried: 1.MŠA, 1.SV, 2.MŠA, 2.MŠB, 3.A, 3.SV.
Matematický Klokan je najväčšou matematickou súťažou sveta, v roku 2010 sa na nej zúčastnilo 5,5 milióna žiakov zo 46 krajín sveta. Uvidíme, aké číslo to bude v roku 2011...
Výsledky talentových skúšok konaných dňa 29.3.2011 si môžete pozrieť tu: 7649_6_vysledky_talentovych_skusok.pdf
15. a 16. marca 2011 prebiehala externá a písomná časť maturitných skúšok. Študenti štvrtých ročníkov preukázali vedomsti zo slovenského jazyka a literatúry v teste a v poobedňajšejích hodinách mali možnosť výberu témy, ktorú chceli písomne spracovať. Maturitné skúšky z cudzích jazykov prebiehali podobne, písomná časť mala iba jednu tému. K externej a písomnej časti maturitnej skúšky zo SJL predstúpilo 94 študentov, z anglického jazyka 58 študentov a z nemeckého jazyka 34 študentov. Veríme, že túto časť úspešne zvládli.
16. marca 2011 sa študentky PaSA bl.Laury zúčastnili okresného dekanátneho kola Biblickej olympiády. Olympiáda prebehla siedmimi kolami, v ktorých museli študentky preukázať vedomosti z vybraných kníh Biblie. V tomto roku to bolo Evanjelium podľa sv. Lukáša a Prvá kniha Samuelova. Ďakujeme Márii Zavadanovej z 1.MŠA, Veronike Novosedlíkovej z 3.A, Danke Kotorovej z 1.PL za vzornú reprezentáciu a poďakovanie patrí Mgr. Kucharovej za zodpovednú prípravu.
8. marca 2011 sa študentky PaSA bl. Laury pod vedením Mgr. Daniela Čálika zúčastnili turnaja v hádzanej, ktorý organizovala Kalokagatia - centrum voľného času. V skupine sa stretli družstvá zo Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Trnave, Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Trnave a Strednej priemyselnej školy v Trnave. Po dramatickom zápase sa tešia z výhry práve naše žiačky. Oporou družstva boli Natália Hanzelová z 3.MŠB triedy a Lenka Tóthová z 2.PL triedy, ktorá zastávala post brankárky. Bola to práve ona, ktorá si v poslednom, rozhodujúcom zápase zranila koleno, no napriek tomu zápas odohrala. Finálový, najdramatickejší zápas so Strednou odbornou školou poľnohospodárstva a služieb na vidieku skončil remízou, študentky PaSA bl. Laury sa stali víťazkami vďaka vyššiemu počtu bodov a postupujú do okresného finále.
Ďakujeme za úspešnú reprezentáciu!
Petra Lackovičová - 4.A, Natália Hanzelová - 3.MŠB, Iveta Valentovičová - 3.MŠB, Zuzana Tomovičová - 4.MŠ, Dominika Čmaradová - 3.MŠA, Lenka Tóthová - 2.PL, Lucia Štrbková - 2.PL, Anka Kupkovičová - 2.PL, Dominika Letancová - 1.SV Ivona Szijjártóová - 1.MŠA
V decembri sme Vás cez Novinky informovali o celoslovenskej súťaži Expert, ktorej sa zúčastnili študentky a študenti PaSA bl. Laury. V mesiaci marci sme dostali vyhodnotenie tejto súťaže, ktorú poriada spoločnosť EXAM a ktorá má 5 disciplín ( Anglický jazyk, Dejiny, Bity a bajty, Ako funguje svet a Planéta Zem). Najúspešnejšími študentami školy sa stali:
1. Pavlíková Miriam 2. PL
2. Plagányová Lenka 3. A
3. Ivezič Sára 2. MŠB
Súťaž už tradične zastrešila RNDr. Dagmar Gašparíková.
Študentky 3. MŠB triedy s tiednou učiteľkou PaedDr. Stanislavou Hučkovou sa vo februári aktívne zapojili do tradičnej akcie Festival hier 2011. Teší nás, že ich účasť bola aktívna. Predstavili sa totiž v úlohe animátoriek. Festival sa organizuje s cieľom predstaviť nové spoločenské hry pre všetky vekové kategórie. Študentky PaSA bl. Laury zastávali funkciu animátoriek hier určených pre predškolský na mladší školský vek. Ďakujeme.
Vo februári mali možnosť študenti PaSA bl. Laury zúčastniť sa kvízu o nemecky hovoriacich krajinách. Čakalo ich množstvo historických, geografických a politických otázok nielen o Nemcku, ale aj o iných krajinách, v ktorých sa hovorí nemecky. Študenti preukázali tak svoje vedomosti získané na hodinách cudzieho jazyka, ale i iných predmetov a predovšetkým svojim rozhľadom. Kvíz organizovala Mgr. Jana Špaldoňová.
Umietnenie:
1. miesto: Jakub Vnuk 2.VO
2 miesto: Vladimíra Mrvová 2.PL
3. miesto: Miriama Kubovičová 2.PL
Kvízu sa zúčastnili študenti tried: 1.VO, 2.PL, 1.SV, 1.AGY, 2.VO, 3.A
V termíne od 14. februára do 19. februára 2011 sa študentky PaSA bl. Laury spoločne so študentami Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha zúčastnili zimného relaxačného pobytu spojeného s lyžovaním. Oravice ich opäť nesklamali a ukázali všetku krásu hôr, športu, relaxácie, zábavy a radosti. Dni ubehli veľmi rýchlo, nakoľko boli naplnené mnohými aktivitami. Najväčšiu tvorilo lyžovanie, ktoré sa realizovalo v lyžiarskom stredisku Ski Meander Oravice. Štvorsedačková lanovka (jediná na Slovensku vyhrievaná) nám poskytla úplný komfort, už na druhý deň všetci účastníci zvládli túto zjazdovku, ktorá nepatrí k tým nalľahším. Poobedia patrili kúpaniu v otvorenom termálnom kúpalisku. Ležať v zime v plavkách na snehu naozaj nezažiješ každý deň. Vydarené boli i večery so zábavou a diskotékou. Súťaž o najoriginálnejšie papuče vyhral vďaka svojmu hereckému nadaniu Martin Remiš.
Dňa 1. februára 2011 sa v kine Hviezda odohralo divadelné predstavenie JACK AND JOE. Vystúpenia sa pod pedagogickým dozorom RNDr. Hrušovskej, Mgr. Križanovej, Mgr. Jamrichovej zúčastnili žiaci a žiačky druhého ročníka. Predstavenie bolo odohrané bilingválne, v anglickom a slovenskom jazyku. Žiakom boli poskytnuté i pracovné materiály, pomocou ktorých si mohli overiť svoje vedomosti z anglického jazyka a preveriť porozumenie divadelného predstavenia. Veríme, že sa vystúpenie žiakom páčilo a že si odniesli nezabudnuteľné zážitky.
4. februára 2011 ožila Pedagogická a sociálna akadémia karnevalovou náladou. Študenti sa v priebehu hodiny premenili na ježibaby, čertov, škriatkov, trpaslíkov, kuchárov, kovbojov.... Prestávky sa tak stali objektom dobrej nálady, smiechu a veselosti. Už dávno sme nepocítili takú spolupatričnosť žiakov ako v tento deň. O zábavu sa vo veľkej miere postarala naša hospodárka pani Kubíková, vďaka ktorej sa areálom školy od ranných hodín ozývala výborná hudba. V telocvični bolo počas prestávok pre masky pripravené malé občerstevenie z vlastnej kuchyne žiakov a teplý čaj. Zaujímavé bolo i vyučovanie masiek maskami, pretože do karnevalu sa aktívne zapojili i učitelia, ktorým masky pripravili ich triedy. Ďakujeme za výborný nápad PhDr. Václavovej.
Oznamujme všetkým študentom PaSA bl. Laury, ktorí majú záujem o štúdium v jazykovom kurze Akadémie vzdelávania, že u RNDr. Gašparíkovej si môžu vyzdvihnúť kupón na zľavu 5 eur, platný pri zápise do ktoréhokoľvek kurzu v sieti pobočiek Akadémie vzdelávania.
27. januára 2011 sa konal školský turnaj v stolnom tenise. Naša telocvičňa tak na chvíľu ožila súťaživými emóciami. Turnaj organizačne zastrešila PhDr. Ondrejková a Mgr. Čálik. Súťažilo sa v dvoch kategóriách - chlapci, dievčatá. Vyraďovacím systémom sa víťazmi stali:
Dievčatá:
1. miesto: Paťa Beblavá (II.MŠA)
2 miesto: Dominika Letancová (I.SV)
3. miesto: Peťa Lackovičová (IV.A)
Chlapci:
1. miesto: Jasenka (I.PL)
2. miesto: Macanga (III.AG)
3. miesto: Prívozník (IV.AG)
Víťazom blahoželáme, zúčastneným ďakujeme.
27. januára 2011 vďaka iniciatíve PaedDr. Hučkovej prebehlo školské kolo súťaže v prednese detskej autorskej prózy. Študentky odboru učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo pomocou nápaditých rekvizít a využitím širokých možností vlastného hlasového fondu oživili texty určené tým najmenším. O umiestnení najlepších nakoniec rozhodla porota v zložení PaedDr. Hučková, PhDr. Cuninková a PhDr. Litvová.
Umiestnenie:
1. miesto: Petra Čajkovičová (III.MŠB)
2. miesto: Denisa Hornáková (II.MŠA)
Zuzana Melišková (III.MŠB)
3. miesto: Simona Visnyaiová (III.MŠA)
Sme radi, že prvý ročník tejto súťaže priniesol vysokú úroveň, umiestneným srdečne blahoželáme, všetkým súťažiacim ďakujeme za inšpiráciu k ďalšej práci s textami detskej literatúry.
Katedrála svätého Jána Krstiteľa ožila 22.decembra 2010 žiakmi Pedagogickej a sociálnej akadémie bl. Laury a Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha. Dôvodom tohto stretnutia bol nastávajúci čas Vianoc, ku ktorému neodmysliteľne patrí pomoc blízkemu. V tomto duchu sa niesla i svätá omša, ktorú celebroval biskupský vikár Doc. Pavol Zemko, ThD. spolu s dekanom PedDr. Ľubošom Hašanom. Jeho slová boli pre nás povzbudením a niesli sa v duchu nastávajúceho Roka európskej pomoci. Po svätej omši nás čakal vianočný koncert v podaní nášho speváckeho zboru Gospel pod vedením Mgr. Kuchárovej a PhDr. Cuninkovej. Ich výkon bol skutočne výnimočný, zo spevu bolo cítiť úžasnú emóciu, ktorá nás všetkých oslovila. Záver tohto stretnutia patril riaditeľke školy PhDr. Márii Markovej, Phd., ktorá svojimi slovami pripomenula silu vianočných sviatkov, ktoré nás akosi samých od seba robia lepšími. Po jej príhovore biskupský vikár spolu so školským dekanom a pani riaditeľkou ocenili žiakov školy, ktorí sa zapojili do súťaže riaditeľky školy pod názvom Môj dobrý skutok. Tichá noc ukončila toto vydarené stretnutie, z ktorého sme všetci odchádzali dojatí. Ďakujeme.